Açıkça Konuşun: Sedef Hastalığına Bakış Açıları

    AbbVie tarafından yazıldı 

Doktorunuzla olan randevularınız her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Zamanı akıllıca kullanmak önemlidir. Doktorunuza, sedef hastalığının sizi etkileyen her yönü anlattığınızdan emin olun. Bazen birçok farklı sebepten dolayı açıkça konuşmak zor olabilir. Doktorunuz, hastalığınız hakkında konuşacağınız en doğru kişidir. Doktorunuzla iletişiminizi kuvvetlendirmeniz ve görüşmenizi verimli hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarını okuyun: 

1.   Hedefleriniz Konusunda Açık Olun. 
Randevunun başlangıcında doktorunuzla hedefleriniz hakkında ortak bir görüşe varmak, her ikiniz için de önemli bir adımdır. Pürüzsüz bir cilt isteğinizi ya da kaşıntı veya pullanma gibi belirtilerden kurtulma isteğinizi anlatmak çok basit görünse de bu bilgiler tüm yolculuğunuzun temelini oluşturacaktır.

2. Hazırlıklı olun. 
Konuşmak istediğiniz önemli konuları unutmamak için sorularınızı hazırlayın ve kolayca erişilebilir bir yerde (telefonunuzda, çantanızda veya cüzdanınızda) saklayın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ya da bazı ipuçlarına ihtiyacınız varsa, Görüşme Kılavuzu’na göz atabilirsiniz! Yanınızda götüreceğiniz soru listesine ek olarak cildinizin fotoğrafını çekmek de faydalı olabilir. 

3. Net Olun.  
Doktorunuza hastalığınızla ilgili gelişmeleri ve son randevunuzdan beri yaşadığınız değişimleri anlatırken net olmanız önemlidir. Önceki ve mevcut tedaviniz hakkındaki detayları paylaşın ve hangi tedavinin işe yarayıp, hangisinin yaramadığını anlatın. Ayrıca, tedavi planınıza bağlı kalıp kalmadığınız konusunda da dürüst olun. Doktorunuzun beden dilinizi okuyabildiğini ya da hastalığın sizi nasıl etkilediğini halihazırda bildiğini düşünmeyin. Doktorunuzla olan ilişkinizde açık iletişim çok önemlidir! 

4. Sedef Hastalığı İle İlgili Bilgilerinizi Kontrol Edin. 
Eğer sedef hastalığının ne olduğunu ve neden olduğunu sorsalar, cevap verebilir miydiniz? Cevabın “hayır” olması oldukça normal. Böyle sorular doktorunuza sorulmayacak kadar basit görünse de hastalığınız hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmanız önemlidir. Hastalığınızın nasıl oluştuğuna dair bilgi edinmek, hastalık yönetimi planlarını ve sonuçlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir.1 

5. Güvenilir Bilgi Kaynaklarını Öğrenmeye Çalışın. 
Doktorunuzdan hastalığınızla ilgili internet sayfaları, broşürler ya da hasta dernekleri ile ilgili bilgiler isteyin. Bu kaynaklar size daha fazla bilgi sağlayabilir ve diğer sedef hastalarıyla iletişim kurmanıza yardım edebilir. 

6. Nasıl Hissettiğiniz Hakkında Açık Olun.
Sedef hastalığı, bir deri hastalığından çok daha fazlasıdır. Doktorunuza nasıl hissettiğinizi ve sedefin günlük hayatınızı fiziksel, psikolojik ve duygusal açıdan nasıl etkilediğini anlatmanız önemlidir. 

7. Doktor Görüşmesine Ailenizden Birisiyle veya Arkadaşınızla Gidin. 
Hastalığınızla ilgili edindiğiniz bilginin yükünden bunalıyor ya da odada başka biri varken daha rahat hissediyorsanız, güvendiğiniz bir aile üyesinden ya da arkadaşınızdan önemli doktor görüşmelerinize katılmalarını isteyebilirsiniz. Duygusal desteğin gücünü asla hafife almayın. 

8. Unutmayın, Sedef Hastalığınız Size Özeldir.
Kendi araştırmanızı yapmanız ve diğer sedef hastalarıyla iletişime geçmeniz faydalı olsa da başkalarına iyi gelen bir tedavinin size iyi gelmemesi gibi durumlarda sedef hastalığının karmaşık bir hastalık olduğunu hatırlayın. İnternette okuduğunuz ya da arkadaşınızdan duyduğunuz bir yorumun sizi etkilemesine izin vermeyin. Sizin için en uygun hastalık yönetim planını belirlerken doktorunuzla ortaklaşa işbirliği yapmanız önemlidir.

9. Aynı Soruları Sormaya Devam Edin. Tekrar Tekrar Sorun.
Güncel araştırmalar ve hastalık yönetim teknikleri her an değişiyor. Önceki randevunuzda sorduğunuz ya da daha önce başka bir doktora sorduğunuz soruları tekrar sormaktan çekinmeyin.  

10. Sorularınıza Cevap Alana Kadar Durmayın. 
"Anlayamadım, biraz daha açıklayabilir misiniz" demekten korkmayın. Cildinizle güvende hissetmek için mümkün olan en iyi tedaviyi gördüğünüzden emin olma ve ihtiyacınız olan bilgileri talep etme hakkına sahipsiniz. 

Bu pratik ipuçları basit görünse de dermatoloğunuzla olan randevunuzu verimli hale getirmenize yardımcı olabilir. Doktorunuzla net iletişim kurmak ve daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Referans:
1. www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/diagnosis-treatment/drc-20355845 (Erişim tarihi: 23 Haziran 2021)

Doktorunuza Danışın

Cildinizle özgür yaşamayı hak ediyorsunuz. Peki doktorunuzla bunu nasıl paylaşacaksınız ? Bazen çekinmeden açıkça konuşmak zor olabiliyor.

İpuçlarına bakın

pool_psoriasis

Sesiniz fark yaratıyor

Beklentileriniz hakkında açık olun. Açıkca konuşmak, kendinizden emin olmak ve kendiniz için iyi olanı talep etmek sizin elinizde. Öykünüzü paylaşmak diğer hastalara da ilham kaynağı olabilir.

 

İlgili makaleler