Açıkça Konuşun: Sedef Hastalığına Bakış Açıları

Karin Hafner’ın kaleminden

Dermatoloğunuzla geçireceğiniz sürenin uzunluğu dünyanın her yerinde değişir. Bazı ülkelerde bu zaman uzarken, diğerlerinde kısalır. Örneğin Avusturya'daki hastalar dermatologlarıyla her bir randevuda sadece yedi dakika geçirebiliyor. Konuşmaya ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sınırlı bir zamana sığdırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ancak, yıllar içinde doktorumla geçirdiğim süre uzadıkça, görüşmemi nasıl verimli hale getirebileceğimi öğrendim.

İşin önemli kısmı ön hazırlık.

Doktorumla görüşmeden önce, ziyaretimde ulaşmak istediğim hedefleri belirlerim. Önemli bir şeyi atlamamak için, tedavi hedefleri dahil olmak üzere belirtilerimle ilgili tüm bilgileri ve soruları önceden yazarım. Beslenme alışkanlıklarınız ve fiziksel aktiviteler gibi bilgileri eklemeyi de unutmayın. Günlük tutmak benim için çok yararlı oldu. Her gün bütün belirtilerimi ve sorularımı günlüğüme yazıyorum. Doktoruma giderken de günlüğümü yanımda götürüyorum. Böylece doktorumun sınırlı zaman içerisinde hastalığımla ilgili tıbbi belirtileri fark etmesi kolaylaşıyor.

Doktorunuzla ne kadar çok bilgi paylaşırsanız, belirtilerinizle ilgili size o kadar yardımcı olabilir. Ne söyleyeceğinizi bilmiyor musunuz?  Kişiselleştirilebilir görüşme kılavuzu size yardımcı olabilir.

Her randevudan sonra cevaplamanız gereken üç soru.

Doktorunuzla görüşmek için zamanınız sınırlı olsa bile, ondan aldığınız önemli bilgileri yazmaya zaman ayırın. Konuşmaları cep telefonunuza kaydetmenizi öneririm. Böylece daha sonra aklınıza takılan bir şey olduğunda dinleyebilirsiniz. (Kayıt almadan önce doktorunuzdan izin aldığınızdan emin olun!)

Randevu sırasında herhangi bir sorunuz varsa, çekinmeyin ve hemen sorun. Tecrübelerime göre, doktorunuzla görüşmeden çıktığınızda aşağıdaki soruları cevaplayabilmeniz gerekir:

  1. Doktorunuzun tedavi planınız hakkında anlattıklarını anlayabildiniz mi? 
  2. Doktorunuzun kullandığı dili anlayabildiniz mi? 
  3. Tedavi planınızın hedefi net mi? 

Bu sorulardan herhangi birine cevabınız “Evet” değilse kafanız karışabilir. Bu durumu mümkün olan en kısa sürede çözmelisiniz. Herhangi bir konu net olmadığında doktorunuza danışın ve konuşmaktan çekinmeyin. Randevudan sonra hâlâ aklımda soru kalmışsa, doktorumu ararım ya da kendi araştırmamı yaparım.

Doktorunuzla açık konuşmak size yardımcı olacaktır.

Birçok sedef hastası, özellikle lezyonları mahrem bölgelerdeyse veya zihinsel sağlıklarını etkiliyorsa, hastalığın farklı etkileri hakkında konuşmaktan utanırlar. Bu durum genellikle hastalığın yaşamlarını nasıl etkilediğini gizlemelerine sebep olur. Ancak doktorunuzun sizin için en iyi hastalık yönetim planını bulması için bunu öğrenmesi önemlidir. Sedef hastalığının kendinize olan güveniniz, sosyal yaşamınız, hobileriniz ve ilişkileriniz üzerindeki etkisi de en az cildiniz kadar önemlidir.

Doktorunuz, hastalığın fiziksel belirtilerine ve yaşamınız üzerindeki etkilerine ek olarak yaşam tarzınız ve beslenmenizle ilgili ayrıntıları da öğrenmek isteyecektir. Bazen yaşam tarzınız, yeme alışkanlıklarınız ve sedef hastalığı ile arasındaki bağlantıyı anlamak zor olabilir. Doktorunuz bu konuda uzmanlaşmıştır ve onun görevi size yardımcı olmaktır. Olabildiğince çok bilgi vermenin en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle günlüğüm bana çok yardımcı oluyor.

İnsanlar, yaşam tarzlarının ayrıntılarını paylaşmamalarının bir başka nedeni olarak, sağlıksız davranışları yüzünden yargılanma korkularını belirtiyorlar. Kimse bu şekilde hissetmekten hoşlanmaz. Tecrübelerime göre bu, doktor ve hasta arasındaki güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Güven kurmak zaman alır, ancak doktorunuza açılmanız ve sedef hastalığının yönetiminin sizin için ne anlama geldiğini anlatmanız yardımcı olabilir. Umudunuzu kaybetmeyin ve yakın hissettiğiniz bir doktorla birlikte sedefi kontrol altına alabileceğinize inanın.

Ciddi bir cilt rahatsızlığıyla yaşamak, doktoruma her şeyi anlatmak da dahil olmak üzere birçok şeyden utanmama sebep oldu. Üyesi olduğum hasta topluluğu, doktoruma daha kolay açılmama ve cildimle daha iyi ve rahat hissetmenin mümkün olduğunu görmeme yardım etti. Sizin de bunu başarmanızı istiyorum.

Doktorunuza Danışın

Cildinizle özgür yaşamayı hak ediyorsunuz. Peki doktorunuzla bunu nasıl paylaşacaksınız ? Bazen çekinmeden açıkça konuşmak zor olabiliyor.

İpuçlarına bakın

pool_psoriasis

Sesiniz fark yaratıyor

Beklentileriniz hakkında açık olun. Açıkca konuşmak, kendinizden emin olmak ve kendiniz için iyi olanı talep etmek sizin elinizde. Öykünüzü paylaşmak diğer hastalara da ilham kaynağı olabilir.

İlgili makaleler